• 26 kwietnia 2016

Uwaga na złośliwe oprogramowanie GozNym

Uwaga na złośliwe oprogramowanie GozNym. Wirus instaluje się poprzez załączniki w wiadomościach e-mail na komputerze klienta i blokuje połączenie ze stroną bankowości internetowej Banku. Klient przekierowywany jest na fałszywą stronę, ale wyglądającą identycznie jak prawdziwa strona Banku. Następnie po podaniu loginu i hasła klient proszony jest o podanie kodu jednorazowego. Tym samym dane logowania klient zdradza przestępcom.
Prosimy o zachowanie ostrożności. Bank nigdy nie przesyła żadnych informacji na temat logowania w wiadomościach mailowych do użytkowników. Każda taka wiadomość przesłana w mailu wygenerowana została przez przestępców.


2016.04.26
W związku z pojawiającymi się medialnymi doniesieniami dotyczącymi malarewa o nazwie GozNym uprzejmie informujemy, że jest to rodzaj wirusa którego atak ukierunkowany jest na infrastrukturę klienta a nie na infrastrukturę banku czy Centrum Usług Internetowych. Z uzyskanym informacji wynika, że GozNym ma się rozprzestrzeniać głównie przez e-maile z zainfekowanymi załącznikami.
Dlatego też bardzo istotne jest przestrzeganie standardowych zasad bezpieczeństwa a szczególnie nie należy otwierać podejrzanych linków lub plików w otrzymanych wiadomościach e-mail i SMS.

Podkreślamy, że skuteczną obroną przed cyberatakami jest stosowanie zasad bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej, które publikowane są na stronach ZBP oraz na stronie logowania do CUI.

Zwracamy również Państwa uwagę, na dodatkowe sposoby zabezpieczeń dostępne w CUI które neutralizują tego typu ataki tj.:

1. Wykorzystywanie do podpisu zleceń kodu SMS, który pozwala sprawdzić docelowy NRB odbiorcy i kwotę, a także informuje o fakcie składania samego zlecenia przelewu

2. Wykorzystywanie SMS do informacji dla klienta o:
a. Zalogowaniu
b. Złożeniu przelewu
c. Zmianie salda

Jednocześnie polecamy lekturę komunikatu Rada Bezpieczeństwa Banków, Związek Banków Polskich https://zbp.pl/dla-konsumentow/bezpieczny-bank/aktualnosci